بازیهای آنلاین: یک تاریخچه

در دهه هفتاد که شاهد اولین نسل بازی های کامپیوتری بودیم اینترنت و شبکه هم پیشرفت های زیادی کردند. در سال 1974 با عرضه بازی Maze War این دو تکنولوژی به هم رسیدند. این بازی جز اولین بازی های گرافیکی و پیشگام عرصه بازی های آنلاین بود. در آن زمان بازی های آنلاین بیشتر در دانشگاه ها (دانشگاه Essex اولین دانشگاه بود) انجام می شدند، اما در دهه 80 کامپیوترها ارزان شد و مودم های سریعتر وارد بازار شدند که سرعتی معادل 300 بیت بر ثانیه داشتند. بدین سان بازی های آنلاین همگانی شدند. اینک به نسل های بازی های آنلاین نگاهی می اندازیم.

نســـل اول
نخستین بازی آنلاین که به صورت امروزی و با گرافیک عرضه شد بازی Neverwinter Nights بود که برای سیستم عامل DOS و دستگاه کمودور 64 در سال 1991 منتشر شد و با حدود پنج هزار کاربر به کار خود ادامه داد. بعد از آن بازی های Baldur Gate و Everquest عرضه شد که بازی کردن تحت شبکه آن هزینه بسیار بالایی داشت (هر ساعت 6 دلار). بازی Everquest شرکت سونی بازی موفقی بود که توانست پنج سال در صدر جدول فروش آمریکا بماند .

 نســـل دوم
دومین نسل بازی های آنلایـن با منتشر شدن بازی Anarchry Online آغاز شد. بازی های آنـلایـن با عرضــه بازی Final Fantasy 11 وارد دنیای دیگری شدند. بازی های آنلاین با دنیای بزرگتر،داستان های قویتر و گیم پلی جذابتر بر روی PC و کنسولPS2  توانست از رقم هزار به رقم میلیون (کاربر) پا بگذارد. بازی Lineage 2 به تنهایی توانست 5/2 میلیون کاربر را به خود جذب کند. بازی Eve Online هم اولین بازی استراتژیک فضایی از این نسل بود.

نســـل سوم
نسل سوم بازی های آنلاین با بازی افسانه ای World of Warcraft شروع شد. این بازی جهانی را روشن کرد که تا به امروز خاموش نشده است. این بازی با میانگین 15 میلیون کاربر در سال های اولیه محبوبترین بازی آنلاین بوده و هست. رقبای آن Everquest 2 و Star Wars: Galaxies بودند . بعد از آن بازی Guild Wars آمد که به پیشرفت بازی های آنلاین کمک زیادی کرد.

 

نسل سوم بازیهای آنلاین نشان داد که بازی های آنلاین بسیار سودآور است. یک صنعت میلیون دلاری خاموش جان گرفته و روز به روز گسترده تر می شود و نوید یک بازار تجاری خوب را برای شرکت های فعال می دهد. …

— رضا بابایی

 

بازیهای آنلاین MMO و در کنار آن بازیهای آنلاین معمولی دریچه ای بودند که در دنیای بینهایت محبوب شبکه های مجازی باید باز میشد تا راه تازه ای برای تعاملات بین دوستان آنلاین را فراهم می ساخت. امروزه به شدت نیاز به راهکارهای تازه برای محبوب ماندن شبکه های اجتماعی مجازی حس می گردد و بازیهای آنلاین یکی از کلیدهای موفقیت در این ماجراست.